« Tagasi

PiibeTeater läheb lavastusega „Mina, Sikenberg“ jõulutuurile

PiibeTeater on asutatud ideega tuua publikuni inimesi ja ajaloolisi sündmusi, millel on olnud seos Tallinnast Tartusse kulgeva Piibe maanteega. Tänaseks oleme maanteest ka kõrvale astunud, kuid põhimõtteks on jäänud jätkuvalt ajalooliste sündmuste taaslavastamine ja toomine publikuni. Teatri lavastustes on kaasa teinud 40 harrastusnäitlejat. Kõigi näidendite autoriks on seni olnud teatrijuht Arlet Palmiste. PiibeTeater on Eesti Harrastusteatrite Liidu liige. PiibeTeatris töötab kaks inimest. PiibeTeatri lavastused on salvestatud ja vabalt vaadatavad.
Arlet Palmiste näitemäng jutustab Pearu prototüübi Jakob Sikenbergi tõelise loo, nii nagu see oli, mitte nii nagu Anton arvas heaks selle kirja panna. See on teatri esimene kõrtsilavastus, kus tegevus toimub kõrtsileti ees kaasates rahva aktiivselt tegevusse. Publik palutakse lauda, praed kantakse ette ja klaasid valatakse täis. Kõik on rahulik, kuni siseneb Jakob ja algab vargamäelik suurustlemine.
Rahvakirjanik A.H. Tammsaare monumentaalse teose „Tõde ja õigus" Vargamäe asub Tammsaare väljamäel Vetepere külas Järvamaal. Väljamäel asus kaks talu: Tammsaare-Põhja (romaanis Mäe), mille peremees oli Peeter Hansen, ja Tammsaare-Lõuna (romaanis Oru), mille peremeheks Jakob Sikenberg. Mõlemad olid ettevõtlikud ja tublid taluperemehed, kes hakkasid kohe pinnast parandama: kraave kaevama, võsa rookima jms, ning majandasid talu oskuslikult. Naabrid võtsid valla volikogu liikmetena osa ka Albu valla tööst. Aga ühine kraavikaevamine tõi ka tülisid ja nii võeti tihti kohtutee jalge alla, kus seadusekaalukauss kord ühe siis jälle teise kasuks kaldus. Jakob Sikenberg oli võrreldes naabriga kelmikam, elurõõmsam ja rääkis endale külge olematuid voorusi. Lood tema kõrtsisuurustamistest elavad tänaseni. Peeter Hansen oli jumalakartlikum, kuid ei saanud ka tema kõrtsis naabrimehele alla jääda. Seda vastasseisu naeris ja nautis kogu küla. „Litsid mehed, need Tammsaare omad", olla kõrtsmik öelnud, kui Peeter talle lahtise käega üle näo virutas andes nõnda Jakobi võla talle edasi.
Lavastuses mängivad Arlet Palmiste (kõrtsmik) ja Erik Ruus (Sikenberg). Lavastaja Arlet Palmiste, kunstnik Jana Volke, valguskujundus Jaanus Tüli.
PiibeTeatri esimest kõrtsilavastust saab näha 25.11 kell 19 Anija mõisas, 27.11 kell 14 Viikingite külas, 4.12 kell 14 Maria talus (Pärnumaa), 11.12 kell 13 Metsanurme külamajas ja 18.12 kell 14 Aida Peosaalis (Tartumaa).
 
Piletid müügil www.piletilevi.ee
Info: www.piibeteater.ee, piibeteater@gmail.com, 5347 5723